DÁMSKÉ, PÁNSKÉ A
DĚTSKÉ KADEŘNICTVÍTypy vlasů

Barevné nebo uvalené vlasy

... jsou velmi často poréznější než vlasy nenarušené a zdravé, takže potřebují jemné šampony a dobré kondicionéry. Výrobky určené pro barvené vlasy zabraňují vyblednutí tím, že vlasy ochra?ují před ničivými slunečními paprsky. Speciální výrobky pro ztrvalené vlasy pomáhají vlasům udržovat pružnost, a tím prodlužují účinky trvalé.


Normální, suché nebo mastné vlasy

Typ vlasu, jenž máme, ovlivňuje množství kožního tuku, který pokožka těla, tedy i hlavy produkuje. Na druh vlasu má však také velký vliv způsob jejich ošetření. Dále typ vlasu ovliv?uje, jak často používáme trvalou ondulaci, barvení či vysoušíme-li vlasy horkým vzduchem. Přirozené typy vlasů a typy vzniklé aplikací různých druhů ošetřování jsou popsány níže spolu s radami jak o vlasy pečovat.


Suché vlasy

... vypadají matně, na omak jsou drsné, snadno se cuchají. Bez ošetření se těžko česají a kartáčují, obzvlášť jsou-li vlhké. Často jsou u kořínků docela silné, ale u konečků bývají slabší a obvykle se třepí.


Normální vlasy

... nejsou ani mastné, ani suché, nejsou narušené ztrvalenírn ani barvením, drží účes a při pravidelném ošetření vypadají dobře. Pro normální vlasy se ideálně hodí denní používání šamponů s kondicionérem "dva v jednom". Tyto šampony jsou vyvinuty tak, aby při jediné aplikaci umož?ovaly dva postupy. Když tento přípravek vetřeme do vlhkých vlasů, odstraní šampon nečistotu, mastnotu a tužící prostředky. V tomto stádiu zůstává kondicionér v pěně. Když vlasy spláchneme vodou, mastnota a nečistota se smyjí. Zárove? se ze šamponu uvolní mikroskopické kapičky kondicionéru, a vlasy tak získají lesk a snadno se rozčesávají.


Smíšené vlasy

... jsou mastné u kořínků, ale na konečcích jsou suché a často se třepí.
Příčiny: Chemické ošetření, časté používání nevhodného šamponu na bázi saponátu, nadměrné vystavování slunečnímu světlu a příliš časté ondulace horkým vzduchem. Toto opakované neodborné zacházení často vyprovokuje reakci v sekreci kožního tuku u kořínků vlasů a částečné změny na vlasových šupinkách, které již nemohou plnit svou ochrannou roli. Konečky vlasů proto začnou být suché.


Mastné vlasy

... vypadají zplihle a mastně a potřebují často mýt.
Příčiny: Nadprodukce kožního tuku může být následek hormonálních poruch, stresu, horkého a vlhkého vzduchu, častého kartáčování nebo častého pročesávání vlasů rukama, pocení nebo stravy bohaté na nasycené tuky. Vlasy začnou být mastné, lepivé a během několika dnů, nebo dokonce hodin se nedají nijak upravit.
Kamil Štětař 2008-2013